fbpx
Drukuj

CZĘSTOCHOWA HISTORIA      
Częstochowa - miasto leżące na pograniczu Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i nad rzeką Wartą, w malowniczym paśmie wapiennych wzgórz, ciągnących się od Krakowa po Wieluń, zwanym Szlakiem Orlich Gniazd.
W krajobrazie dominuje Jasna Góra -293 m n.p.m. Miasto posiada bogatą historię, która wywarła znaczący wpływ na dzieje narodu i państwa polskiego. Współczesna Częstochowa powstała z połączenia dwóch miast: Starej Częstochowy, położonej nad Wartą oraz Częstochówki, usytuowanej w pobliżu Klasztoru na Jasnej Górze. Pierwsza wzmianka o istnieniu miejscowości pojawiła się w 1220 r. Nazwa Częstochowa pochodzi prawdopodobnie od imienia założyciela osady na lewym brzegu Warty -Częstocha.
Stara Częstochowa otrzymała prawa miejskie około 1377 roku. Mniejsza osada - Częstochówka położona była na zboczu górującego nad okolicą wzniesienia, na szczycie którego stał niewielki, drewniany kościółek. Wzniesienie to z racji, iż wzgórzajurajskie zbudowane sąz białego wapienia, zwano Jasną Górą. Formalne połączenie Starej i Nowej Częstochowy (Częstochówka w 1717 roku otrzymała prawa miejskie i nazwana została Nową Częstochową) nastąpiło w 1826 roku. Oba miasta scaliła nowa arteria komunikacyjna - Aleja Najświętszej Maryi Panny, wzdłuż której utworzyło się nowe, funkcjonujące do dnia dzisiejszego, centrum miasta. Jego symbolem stał się nowy Ratusz Miejski stojący na obecnym Placu Biegańskiego,
Już w XIV wieku Częstochowa była znanym ośrodkiem hutnictwa żelaza, jednak dzieje miasta są ściśle związane z historią Klasztoru na Jasnej Górze. Został on ufundowany przez księcia Władysława Opolczyka dla sprowadzonego z Węgier zakonu Ojców Paulinów. Uroczysta fundacja odbyła się w 1382 roku. a dwa lata później książę Władysław ofiarował klasztorowi sprowadzony z Rusi. otoczony już wówczas kultem i czcią, Cudowny Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Sprowadzenie obrazu spowodowało, że w ciągu kilkunastu lat od chwili fundacji, Jasna Góra stalą się jednym z bardziej znanych miejsc pielgrzymkowych. W XX wieku jasnogórski Wizerunek Matki Bożej nazwano Obrazem Czarnej Madonny.
Według tradycji Obraz Matki Bożej został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na blacie stołu, przy którym Święta Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Badania wykazały jednak, że Obraz był pierwotnie ikoną bizantyjską, pochodzącą z VI- VIII w., która przez Ruś przywędrowała na Jasną Górę. Cudowny Obraz Matki Bożej został ukoronowany diademami papieskimi w 1717 r„ a w roku 2005 Ojciec Święty Jan Paweł II. tuż przed śmiercią, 1 kwietnia, pobłogosławił i poświęcił złote korony, które zostały przeznaczone dla Matki Bożej na Jasnej Górze oraz dla wizerunku Matki Bożej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w podziemiach Bazyliki św. Piotra. To Ojciec Święty Jan Paweł II - Wielki Pielgrzym Jasnogórski - wyraził się o Sanktuarium Jasnogórskimjako „... o bijącym sercu Narodu".
W 1655 roku Jasna Góra wytrzymała oblężenie wojsk szwedzkich opisane m.in. w „Potopie" Henryka Sienkiewicza. W1656 roku po zwycięstwie nad Szwedami, król Jan Kazimierz w uroczystym ślubowaniu w Katedrze Lwowskiej ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski.
Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze jest unikatowym obiektem zabytkowym. To bogata skarbnica wotów - pamiątek związanych z dziejami narodu, państwa i kultury polskiej. Zabytki przechowywane w kościele i klasztorze oglądać można m.in.: w Skarbcu, w Muzeum 600-lecia Jasnej Góry i Bastionie św. Rocha. Dokumenty i pamiątki historii Polski gromadzone są również w Bibliotece Jasnogórskiej.