fbpx
Drukuj

Sanktuaria i Zabytki Sakralne 4-dni

Dzień 1 - Częstochowa
Pobyt w  Klasztorze  Ojców  Paulinów  na  Jasnej  Górze:   Kaplica   Matki   Bożej.   Bazylika
Jasnogórska, Sala Rycerska i Golgota Jasnogórska, Skarbiec, Kaplica Pamięci Narodu.
Muzeum 600-lecia, pomnik rodziców Jana Pawła II, spacer po Wałach Jasnogórskich do
pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II.
Około godziny 14:00- lunch.
Po obiedzie zwiedzanie częstochowskich zabytków sakralnych z przewodnikiem: Kościół św. Andrzeja i św. Barbary, Kościół Najświętszego Imienia Maryi, Kościół św. Jakuba, Kościół Ewangelicki pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, Archikatedra św. Rodziny, Kościół św. Zygmunta. Powrót na obiadokolacje ok. 19:00.
21:00 - uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. Nocleg w Pensjonacie „Świat Ogrodów”

Dzień 2 - Częstochowa - Olsztyn - Częstochowa
Zwiedzanie Muzeum Pielgrzymowania, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, Kościoła i cmentarza św. Rocha i św. Sebastiana - z możliwością odwiedzenia grobów znanych częstochowian - m. in. poetki Haliny Poświatowskiej. Godzina14:00 - lunch.  
Po lunch’u przejazd do Olsztyna k. Częstochowy. Zwiedzanie Kościoła św. Jana Chrzciciela, którego historia sięga XVI wieku, a który kryje w swoich podziemiach mumie kobiety, zakonnika oraz  konfederata barskiego w mundurze. Odwiedziny u Jana Wewióra - ludowego artysty, autora jednej z nielicznych w Polsce i Europie, ruchomej, drewnianej szopki. Gospodarz zaprasza również do podziemnego lochu, w którym prezentowana jest ekspozycja związana z lokalną legendą o Maćku Borkowicu oraz sławną Bitwą o Olsztyński Zamek. Na miejscu można zakupić ręcznie wykonane, rzeźbione figurki i szopki bożonarodzeniowe. Po zwiedzaniu spacer wokół ruin olsztyńskiego zamku. Powrót do pensjonatu i obiadokolacja.
 
Dzień 3 - Leśniów - Mrzygłód - Częstochowa
Wyjazd   do   Leśniowa.   Zwiedzanie   popularnego   Zespołu   Klasztornego  Ojców   Paulinów w Żarkach-Leśniowie, na który składa się Kościół pw. Nawiedzenia NMP. ołtarz polowy, kaplica nad źródłem, klasztor, dzwonnica i dom pielgrzyma. Spacer po leśniowskim parku nad cudownym źródełkiem. 14:00- lunch w restauracji.
Przejazd do Mrzygłodu, zwiedzanie Sanktuarium Wniebowziętej Królowej Różańca, jednego
z pierwszych w Polsce ośrodków kultu MB Różańcowej, do którego każdego roku przybywa
ok. 15 tys. pątników. Wycieczkę kończy spacer po Kalwarii Jurajskiej z rzeźbami scen Męki
Pańskiej, wykonanymi w brązie przez wrocławskiego artystę, prof. Tadeusza Tellera. Powrót do pensjonatu na obiadokolacje ok. godziny 19:00-kolacja.
21:00 - Apel Jasnogórski.

Dzień 4 - Święta Anna - Gidle - Mstów - Częstochowa
Wyjazd do Sanktuarium Świętej Anny. Zwiedzanie jednego z najstarszych, liczącego ponad 500 lat, sanktuarium z barokowym kościołem, kryjącym w swoim wnętrzu późnogotycką, polichromowaną, wyrzeźbioną w lipowym drewnie figurę św. Anny Samotrzeć. 14:00 – lunch w restauracji.
Przejazd do Gidel. Odwiedziny w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gidelskiej -cudownej lekarki, patronki rolników i górników. Pielgrzymi uczestniczą tu w obrzędzie „kąpiółki" - zanurzaniu w winie figurki, którą razem z trunkiem zabierają w dalszą drogę. Przejazd do Mstowa - odwiedziny w Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej - występuje tu również kult św. Walentego, patrona ludzi chorych na epilepsję i św. Stanisława Biskupa, który - według tradycji - miał przebywać w tej miejscowości.