fbpx

Szlakowa Wycieczka Trasa nr 2 zielona

Trasa: Wręczyca Wielka – rez. Zamczysko – Grodzisko - Pierzchno – użytek ekologiczny „Dzicze Bagno” – Kalej – Wręczyca Wielka
Długość trasy – 23 km
Czas przejazdu – około 3 godz.

Ciekawe miejsca:
- rezerwat Zamczysko
- olbrzymia pomnikowa lipa w Pierzchnie
- użytek ekologiczny „Dzicze Bagno”
- prażalnia rud żelaza

Charakterystyka – trasa łatwa, dużo ciekawych miejsc na trasie

Nazwa „Szlakowa wycieczka” pochodzi od tego, że część trasy została wyznaczona po istniejących już turystycznych szlakach, rowerowym – kolor zielony i pieszym – kolor niebieski.

Podróż rozpoczynamy przy Urzędzie Gminy we Wręczycy Wielkiej, skąd kierujemy się w prawo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i dalej jedziemy prosto drogą prowadzącą do Kłobucka. Po około 2.5 km dojeżdżamy do końca Wręczycy Małej. Między zabudowaniami o nr 99 i 101 skręcamy w lewo w drogę polną, którą dojedziemy do rezerwatu Zamczysko. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy na drogę główną. Skręcając w lewo dojeżdżamy do wsi Grodzisko. W Grodzisku możemy zobaczyć pomnikowe olsze rosnące przy parkingu przed kościołem. Jadąc dalej ulicą Floriańską docieramy do końca wsi. Podróżując drogą asfaltową dojeżdżamy do skrzyżowania dróg Pierzchno – Kłobuck, kierujemy się na Pierzchno. W Pierzchnie przy gospodarstwie nr 37 skręcamy w lewo w polną drogę, by na końcu zabudowań zobaczyć okazałą pomnikową lipę drobnolistną. Wracamy do głównej drogi i skręcamy w lewo, po około 150 m w prawo, w drogę oznaczoną zielonym szlakiem rowerowym. Po około 1,5 km przejeżdżamy przez użytek ekologiczny „Dzicze Bagno”. Jadąc prosto wyjeżdżamy do miejscowości Kalej, dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i po 50 m w prawo, potem prosto 1 km do drogi Częstochowa – Kalej. Przecinamy drogę i jedziemy w naszym ulubionym kierunku, czyli prosto. Po 2 km jazdy wśród zabudowań dojeżdżamy do granicy lasu. Skręcamy w prawo, w leśną drogę i tą drogą przez las około 1,2 km dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym podążamy w prawo drogą oznaczoną niebieskim szlakiem turystycznym „Pomników przyrody”, który został wyznaczony z Blachowni do Kłobucka. Jadąc zgodnie z oznakowaniem w prawo, aż dojedziemy do leśnego parkingu przy drodze Częstochowa – Olesno (nr 494). Z parkingu możemy się udać się w lewo wąską dróżką na małą wycieczkę by zobaczyć stare zabudowania prażalni rud żelaza, w które, w ciekawy sposób wkomponowała się przyroda. Z parkingu przejeżdżamy drogę i dalej jedziemy malowniczą groblą, która kiedyś służyła do transportu wydobytej rudy. Po 2 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej przy dawnej kopalni, skręcamy w lewo i jedziemy do drogi Wręczyła Wielka – Kłobuck (nr 492), dalej skręcamy w lewo, w kierunku Wręczycy Wielkiej.

Promocja Czerwiec 2024

Pokój 1 os z łazienką 140 zł za noc

Pokój 2 os z łazienką 160 zł za noc

Pokój 2 os z łazienką i aneksem kuchenny 170 zł za noc

Pokój 3 os z łazienką 210 zł za noc

Pokój 4 os z łazienką 250 zł za noc

Pokój 5 os z łazienką i aneksem kuchennym 300 zł za noc

Promocja dotyczy noclegów min 4 noce w dni robocze

lub min 2 noce w weekendy lub święta

Zadzwoń 501 272 121

Czekamy na twój telefon

all4web